O čem to bude?

 

Hudební program Znojemský hudebníček je určen dětem od 10 měsíců - 4 let a také jejich maminkám, tatínkům, babičkám... Vždyť i ti všichni si určitě rádi připomenou a třeba i zazpívají lidové písničky a říkadla, které je provázely jejich dětstvím.

 

Celý rok bude rozdělený na několik témat. Každým tématem nás budou provázet říkadla, lidové písničky, tématické písničky a k tomu tématicky laděné drobné výtvarné tvoření. Každé téma bude v písemné podobě na pracovních listech, budete mít tak všechny říkadla a písničky u sebe i doma.

Každá lekce bude mít stejnou opakující se osnovu, budeme mít své rituály. Dětem to dodává pocit jistoty, ví co bude následovat, na co se mohou těšit. Například zazvoní zvoneček, přivítáme se s panáčkem Hudebníčkem a zavoláme společně písničky... A co bude dál? Nechejte se taky trošku překvapit. Můžeme jen prozradit, že si zahrajeme na různé rytmické nástroje, těšit se můžete na padák, společné tancování, společné muzicírování s klavírem a ještě mnohem více. Prostě si s písničkami užijeme spoustu zábavy.

Další týden se zase sejdeme, něco si zopakujeme a něco nového si vyzkoušíme. Pravidelným opakováním a zdokonalováním určitých činností roste sebevědomí a sebejistota dětí. Šetřit chválou se u nás rozhodně nebude.

Při hraní s písničkami budeme mimo jiné používat metody a pomůcky Ireny Krškové, které získaly v roce 1993, kromě jiných ocenění, také cenu J.A.Komenského na KU v Praze.

A i když to bude vypadat, že si jen hrajeme, naučíme se s písničkami spoustu věcí. Budeme především rozvíjet rytmické cítění, které je vlastně základem celé hudebnosti. Zpívat, možná ani moc mluvit ještě sice zprvu mnozí nebudeme, ale i tak si s písničkami a hlasovými hrami budeme postupně rozvíjet zpěvní hlásky, rozšiřovat slovní zásobu a taky pěstovat hudební paměť.  A než se na konci roku rozloučíme, všechny překvapíme, jaké jsme šikulky.

 

A JEŠTĚ NĚCO PRO VÁS MILÍ RODIČOVÉ...

Čím dříve se vaše dítě seznámí s hudbou, tím větší bude jeho schopnost učit se hudbě a mít z ní radost.

Pokuste se zapomenout, že jste dospělí. Dělejte vše s nadšením, přehánějte mimiku. Když děti uvidí, že se při lekcích zapojujete, vycití váš zájem a radost z hudby, budou se radovat také. Vy jste pro ně tím hlavním příkladem. Nedělejte si obavy, že zpíváte falešně nebo pletete slova písně. Pro vaše děti je zrovna vaše barva hlasu a váš zpěv tím nejkrásnějším. Důležitá je radost ze zpěvu!

Nevzdávejte to po prvních hodinách, kdy se vám může zdát, že děti nejeví o činnosti s písničkami zájem. Je pro ně vše nové. Dejte jim čas! Nikdy děti nenuťte, nechte je, ať se přidají, až budou samy připravené. Hudbu i vše ostatní i tak vnímají a dříve nebo později se do činností zapojí. Třeba vám vše, co na lekcích proběhlo ukáží až doma.

Těšíme se na vás!